Skip to main content
SCHEDULE
(Sections 34, 35, 36, 38 and 39)
VIA RAIL CANADA RAILWAY ROUTES
Item
Column 1
Routes
Column 2
Stations
1.
Churchill – Winnipeg
Amery
Arnot
Atikameg Lake
Back
Belcher
Bird
Boyd
Bridgar
Budd
Button
Bylot
Canora
Charlebois
Chesnaye
Churchill
Cormorant
Cromarty
Dauphin
Dering
Digges
Dunlop
Dyce
Earchman
Endeavour
Finger
Gilbert Plains
Gillam
Gladstone
Glenella
Grandview
Halcrow
Herchmer
Hockin
Hudson Bay
Ilford
Kamsack
Kellett
Kettle Rapids
La Perouse
Lamprey
Laurier
Lawledge
Leven
Luke
Lyddal
M’Clintock
McCreary
Mikado
Munk
Nonsuch
Ochre River
Oday
Odhill
Orok
Paterson
Pikwitonei
Pipun
Pit Siding
Plumas
Ponton
Portage la Prairie
Rawebb
Reserve
Roblin
Silcox
Sipiwesk
Sturgis
The Pas
Thibaudeau
Thicket Portage
Thompson
Tidal
Togo
Tremaudan
Turnbull
Veregin
Wabowden
Weir River
Wekusko
Wilde
Winnipeg
Wivenhoe
2.
Jasper – Prince Rupert
Aleza Lake
Bend
Burns Lake
Cedarvale
Dome Creek
Dorreen
Dunster
Endako
Fort Fraser
Goat River
Harvey
Houston
Hutton
Jasper
Kitwanga
Kwinitsa
Longworth
Loos
McBride
McGregor
New Hazelton
Pacific
Penny
Prince George
Prince Rupert
Sinclair Mills
Smithers
Telkwa
Terrace
Upper Fraser
Usk
Vanderhoof
Willow River
3.
Montreal – Gaspé
Amqui
Barachois
Bonaventure
Caplan
Carleton
Causapscal
Chandler
Charny
Drummondville
Gaspé
Grande Rivière
La Pocatière
Matapédia
Mont-Joli
Montmagny
Montreal
New Carlisle
New Richmond
Nouvelle
Percé
Port Daniel
Rimouski
Rivière-du-Loup
Saint-Hyacinthe
Saint-Lambert
Sayabec
Trois-Pistoles
4.
Montreal – Halifax
Amherst
Amqui
Bathurst
Campbellton
Causapscal
Charlo
Charny
Drummondville
Halifax
Jacquet River
La Pocatière
Matapédia
Miramichi
Moncton
Mont-Joli
Montmagny
Montreal
Petit Rocher
Rimouski
Rivière-du-Loup
Rogersville
Sackville
Saint-Hyacinthe
Saint-Lambert
Sayabec
Springhill Junction
Trois-Pistoles
Truro
5.
Montreal – Jonquière
Ahuntsic
Bima
Brooks
Caribou
Chambord
Charette
Cherokee
Club Grégoire
Club Nicol
Falrie
Garneau
Grand-Mère
Hebertville
Hervey
Hirondelle
Iroquois Club
Jacques Cartier Club
Joliette
Jonquière
Kiskisink
Kondiaronk
L’Assomption
Lac Bouchette
Lac des Roches
Lac Édouard
Lac Malouin
Le Gardeur
Lizotte Club
Miquick
Montreal
Pearl Lake
Pointe-aux-Trembles
Pont Beaudet
Rivière-à-Pierre
Rousseau
Saint-Hilaire de Portneuf
Saint-Justin
Saint-Paulin
Saint-Tite
Sanford
Shawinigan
Stadacona
Summit
Summit Club
Triton Club
Van Bruyssels
6.
Montreal – City of Québec
Charny
Drummondville
Montreal
City of Québec
Sainte-Foy
Saint-Hyacinthe
Saint-Lambert
7.
Montreal – Senneterre
Ahuntsic
Bolger
Bourmont
Cann
Casey
Charette
Clova
Club Beaudin
Club Bélanger
Club Rita
Club Vermillon
Consolidated Bathurst
Coquar
Cressman
Da-Rou-Lac Lodge
Dessane
Dix
Duplessis
Ferguson
Fitzpatrick
Forsythe
Gagnon
Garneau
Grand-Mère
Greening
Hervey
Hibbard
Joliette
Kapitachuan
L’Assomption
La Tuque
Lac Darey
Langlade
Le Gardeur
Maniwawa Club
Manjobagues
McCarthy
McTravis Club
Megiscane
Monet
Montreal
Oskelaneo Lodge
Oskelaneo River
Parent
Press
Rapide Blanc
Saint-Justin
Saint-Maurice Rivière Boom
Saint-Paulin
Saint-Tite
Sanmaur
Senneterre
Shawinigan
Signai
Sisco Club
Stratchan
Timbrell
Vandry
Weymont
Wigwam (Club)
Windigo
8.
Ottawa – Montreal
Alexandria
Casselman
Coteau
Dorval
Montreal
Ottawa
9.
Ottawa – City of Québec
Dorval
Drummondville
Ottawa
City of Québec
Sainte-Foy
Saint-Hyacinthe
Saint-Lambert
10.
Sudbury – White River
Azilda
Benny
Biscotasing
Bolkow
Cartier
Chapleau
Chelmsford
Dalton
Devon
Esher
Franz
Girdwood
Kinogama
Kormak
Larchwood
Levack
Lochalsh
Metagama
Missanabie
Musk
Nemegos
Nicholson
O’Brien
Pogamasing
Ramsey
Roberts
Sheahan
Stralak
Sudbury
Sultan
White River
Woman River
11.
The Pas – Pukatawagan
Atik
Charles
Cranberry Portage
Heming Lake
Optic Lake
Pawistik
Prospector
Pukatawagan
Root Lake
Ruddock
Sherridon
Simonhouse
The Pas
Wanless
12.
Toronto – Kingston
Belleville
Cobourg
Guildwood
Kingston
Napanee
Oshawa
Port Hope
Toronto
Trenton Junction
13.
Toronto – London
Aldershot
Brampton
Brantford
Chatham
Georgetown
Glencoe
Guelph
Ingersoll
Kitchener
London
Oakville
St. Marys
Stratford
Strathroy
Toronto
Woodstock
Wyoming
14.
Toronto – Montreal
Alexandria
Belleville
Brockville
Casselman
Cobourg
Coteau
Dorval

Fallowfield
Gananoque
Guildwood
Kingston
Montreal
Napanee
Oshawa
Ottawa
Port Hope
Smiths Falls
Toronto
Trenton Junction
15.
Toronto – Niagara Falls
Aldershot
Grimsby
Niagara Falls
Oakville
St. Catharines
Toronto
16.
Toronto – Ottawa
Belleville
Brockville
Cobourg
Fallowfield
Gananoque
Guildwood
Kingston
Napanee
Oshawa
Ottawa
Port Hope
Smiths Falls
Toronto
Trenton Junction
17.
Toronto – Sarnia
Brampton
Georgetown
Guelph
Kitchener
London
Malton
Sarnia
St. Marys
Stratford
Strathroy
Toronto
Wyoming
18.
Toronto – Windsor
Aldershot
Brantford
Chatham
Glencoe
Ingersoll
London
Oakville
Toronto
Windsor
Woodstock
19.
Vancouver – Toronto
Abbotsford
Allanwater Bridge
Armstrong
Ashcroft
Auden
Biggar
Blue River
Boston Bar
Brereton Lake
Canyon
Capreol
Caramat
Chilliwack
Clearwater
Collins
Copelands Landing
Edmonton
Edson
Elma
Elsas
Evansburg
Farlane
Felix
Ferland
Flindt Landing
Foleyet
Gogama
Hillsport
Hinton
Hope
Hornepayne
Jasper
Kamloops North
Laforest
Longlac
Malachi
McKee’s Camp
Melville
Minaki
Mud River
Nakina
Oba
Ophir
Ottermere
Parry Sound
Portage la Prairie
Red Lake Road
Redditt
Rice Lake
Richan
Rivers
Ruel
Saskatoon
Savant Lake
Sioux Lookout
Sudbury Junction
Toronto
Unity
Valemount
Vancouver
Viking
Wainwright
Washago
Watrous
Westree
Winnipeg
Winnitoba
20.
Victoria – Courtenay
Buckley Bay
Cassidy
Chemainus
Cobble Hill
Courtenay
Duncan
Dunsmuir
Esquimalt
Ladysmith
Langford
Palmer
Parksville
Qualicum Beach
Somenos
Stockett
Victoria
Wellcox
Wellington
Published under authority of the Speaker of the House of Commons